top of page

Rynek zdrowia: ten projekt pozwoli zachować sprawność mózgu

Zaktualizowano: 25 kwi 2022

Mózg seniora może sam się trenować, ale trzeba mu pomóc. Bydgoscy naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w ramach konsorcjum pracują nad Neuroplay – projektem badawczym w którym sterowanie grą za pomocą fal mózgowych pozwoli dłużej zachować sprawność mózgu.


Neuroplay to akronim projektu badawczego finansowanego w ramach grantu NCBiR, a realizowanego w ramach konsorcjum. Projekt dotyczy tzw. neurofeedbacku, czyli inaczej mówiąc biofeedbacku EEG. Urządzenie ma być przeznaczone dla osób starszych i służyć ma neurostymulacji czy neurorehabilitacji, a formatem ma przypominać grę. Dlatego w nazwie znajduje się również słowo ”play” – informuje Gazeta Wyborcza.

Jak tłumaczy dr Ludmiła Zając-Lamparska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która kieruje zespołem Neuroplay na UKW, biofeedback EEG to najprościej mówiąc rodzaj biologicznego sprzężenia zwrotnego. Chodzi o to, że osoba uzyskuje informacje zwrotne na temat swojego stanu fizjologicznego.

Trening neurofeedback polega na tym, że trenujący w oparciu o otrzymywaną informację zwrotną może wpłynąć na swój stan fizjologiczny. Wykorzystuje się do tego mechanizm uczenia się poprzez warunkowanie instrumentalne.

Więcej na: rynekzdrowia.pl


124 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page