top of page

Cyfrowy-senior.pl o treningu funkcji poznawczych

Aktywność umysłowa wpływa na lepsze funkcjonowanie poznawcze i zmniejsza ryzyko otępienia. Prawidłowo zaplanowany trening mózgu, obok aktywności fizycznej jest więc kluczem do zdrowia, niezależności i dobrej kondycji w późniejszym okresie życia. Umożliwia go Cogamika – stworzona przez specjalistów aplikacja wspierająca kluczowe funkcje umysłu takie jak pamięć, uwaga, myślenie czy funkcje werbalne.
To co odróżnia trening funkcji poznawczych od codziennych umysłowych wyzwań to m.in. jego wcześniejsze precyzyjne zaplanowanie, dostosowanie poziomu trudności, możliwość dokładnego śledzenia aktywności i mierzenia wyników.


Czy to oznacza, że krzyżówki czy tzw. “domowe” sposoby nie pomagają w utrzymaniu sprawności intelektualnej? Zdecydowanie nie. Aktywność intelektualna – łamigłówki, gry, nowe hobby to tzw. stymulacja poznawcza, która ma na celu ogólny rozwój mózgu poprzez eksponowanie go na różnorodne bodźce. Od treningu poznawczego odróżnia się więc przede wszystkim brakiem zaplanowanej struktury i tym, że nie skupia się na konkretnych zadaniach i ćwiczeniach w określonych obszarach, takich jak pamięć czy myślenie.

Podsumowując, zarówno stymulacja jak i trening poznawczy to dwie formy wspierania umysłu, natomiast to właśnie trening poznawczy ma na celu zwiększenie wydajności i efektywności mózgu poprzez konsekwentne ćwiczenie i ulepszanie określonych umiejętności poznawczych.


Więcej na: Cyfrowy-senior.pl

39 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page